Barista

Gold

Team 9

Tjasa Rogelj Slovenia Biotechnical Educational Centre Ljubljana
Joyce van Vlerken The Netherlands De Rooi Pannen

Silver

Team 10

Yalkin Ozbahadir Turkey Faculty of Tourism – Eastern Mediterranean University
Ana Katharina Leeb Austria Höhere Bundeslehranstalt für Tourismus – HLT Retz

Bronze

Team 3

Sarah Lee Shuster Austria Kärntner Tourismusschulen Warmbad Villach
Roy van den Bos The Netherlands ROC Mondriaan

Cocktail

Gold

Team 4

Guylian Wuyts Belgium Hotel- & Toerismeschool GO! Ta Campus Wemmel
Blaz Skrablin Slovenia College of Hospitality and Tourism Maribor

Silver

Team 6

Sergio Reis Portugal Escola de Hotelaria e Turismo de Coimbra
Jonas Back Austria Tourismusschulen Bad Leonfelden

Team 9

Claudio Mota Melo Portugal EFTA-Escola de Formação Profissional em Turismo de Aveiro
Luka Strajn Slovenia Biotechnical Educational Centre Ljubljana

Bronze

Team 5

Simone Bocchino Italy Ipseoa “Angelo Celletti”
Natalie Fehringer Austria Höhere Bundeslehranstalt fïur Tourismus und Wirtschaftsberufe

Culinary Art

Gold

Team 12

Matis Sustar Slovenia Bled Vocational College
Norberto Vaqueiro France Lycee des Metiers D’Hôtellerie et de Tourisme Saint Quentin en Yvelines
Emma Martinsson Sweden Virginska Gymnasiet

Silver

Team 9

Domenico Morrone Italy Ipssar “E. Mattei”
Job Herlaar The Netherlands ROC van Amsterdam
Eduard Markosyan Belgium Provinciaal Instituut Piva

Bronze

Team 8

Bogdan Drekalović Serbia The College of Hotel Management
Roel Janssen The Netherlands De Rooi Pannen
Lisa Kain Austria Tourismusschulen Salzkammergut / Bad Ischl

Decathlon

Gold

Team 3

Roman Kramreither Austria HLTW13 – Höhere Bundeslehranstalt für Tourismus und Wirtschaftsberufe
Aranchai Somnami Belgium VTI Spijker
Jure Dretnik Slovenia College of Hospitality and Tourism Maribor

Silver

Team 5

Daniela Eicher Austria Tourismusschulen am Wilden Kaiser
Andreas Petersson Sweden Ullvigymnasiet
Sander Verberne The Netherlands De Rooi Pannen

Bronze

Team 10

Luke Mc Leod Ireland Waterford Institute of Technology
Margaux Vancouter France Lycee Hotelier Regional de Marseille
Amanda Lagefjall Sweden Virginska Gymnasiet

Front Office

Gold

Team 7

Sanne ten Have The Netherlands ROC van Amsterdam
Carlos Barbosa Portugal Escola de Hotelaria e Turismo de Coimbra

Silver

Team 12

Filomena Raposo Portugal Tourismo de Portugal, I.P.
Marijana Zanetic Croatia Hotelijersko-Turistička Škola Opatija

Bronze

Team 10

Hana Stevic Slovenia Bled Vocational College
Juliette Rodrigues France Lycee des Metiers D’Hôtellerie et de Tourisme Saint Quentin en Yvelines

Hospitality Management

Gold

Team 1

Daniella van der Raaf The Netherlands ROC Mondriaan
Nuno Teixeira Portugal Tourismo de Portugal, I.P.

Silver

Team 2

Alina Binstorfer Austria Tourismusschulen Semmering
Thijs Vizee The Netherlands Rijn Ijssel Vakschool Wageningen/td>

Bronze

Team 4

Jan Borosak Croatia Hotelijersko Turisticka Skola U Zagrebu
Femke van der Zouwen The Netherlands De Rooi Pannen

Pastry

Gold

Team 9

Cees Lust The Netherlands ROC van Amsterdam
Irena Buncic Croatia Vocational School Vinkovci

Silver

Team 4

Zoe Michaux Belgium Coloma plus
Ciaran Mc Gregor Ireland Cork Institute of Technology

Team 7

Tomaz Hohkraut Slovenia College of Hospitality and Tourism Maribor
Manon van Beuningen The Netherlands Rijn Ijssel Vakschool Wageningen

Bronze

Team 13

Francesca Fonsato Italy IS “Giovanni Falcone”
Kim Hultermans The Netherlands Cingel College

Restaurant Service

Gold

Team 5

Nicola Brenner Austria Tourismusschulen Bad Leonfelden
Joseph Nachmithe France CFA Trajectoire

Silver

Team 9

Stefanie Wallner Austria HLTW13– Höhere Bundeslehranstalt für Tourismus und Wirtschaftsberufe
Femke Marije Dijkstra The Netherlands Middelbare Hotelschool Friesland – Friesland College

Team 3

Sebastian Czipin Austria Tourismusschulen Semmering
Anna Dvorsak Slovenia Bled Vocational College

Bronze

Team 13

Lisa Stoffler Austria Kärntner Tourismusschulen Warmbad Villach
Thomas Lefeivre France Lycee des Metiers D’Hôtellerie et de Tourisme Saint Quentin en Yvelines

Tourist destination

Gold

Team 3

Carmen van der Zwan The Netherlands ROC Mondriaan
Devin Juraj Croatia Skola za Turizam, Ugostiteljstvo I Trgovinu Pula
Michaela Ekwall Sweden Leksands Kommun – Leksands Gymnasium

Silver

Team 1

Lisa Pruim The Netherlands Aventus
Marita Bobelj Croatia Touristicko – Ugostiteljska Skola
Nina Baldinger Austria Tourismusschulen Salzkammergut / Bad Ischl

Bronze

Team 2

Janica Balanti Italy IIS “Bartolomeo Scappi”
Mateo Ljubisic Croatia Tourism and Catering School Dubrovnik
Sharona Westenberg The Netherlands Albeda College
Zsofia Csonka Hungary Szegedi Szakképzési Centrum Krúdy Gyula Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Turisztikai Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája

Wine Service

Gold

Team 1

Jordi de Gaauw The Netherlands De Rooi Pannen
Katharina Mair Austria Tourismusschulen Bad Leonfelden

Silver

Team 9

Berit Neumayr Austria Tourismusschulen am Wilden Kaiser
Maxim Kemme The Netherlands ROC Mondriaan

Bronze

Team 3

Nils Snitselaar The Netherlands Rijn Ijssel Vakschool Wageningen
Sophie Steinwendtner Austria Höhere Bundeslehranstalt für Tourismus und Wirtschaftsberufe

Team 10

Anika Manojlovic Serbia The College of Hotel Management
Claudia Bosta Portugal Tourismo de Portugal, I.P.